VACIENSIS-GYŰJTEMÉNY
" Legyen hát nekik oly könyvök, melyből mintegy jó tükörben, a város egyész múltját megismerhessék, annak jogai, viszonyai s érdekeivel együtt. Ha e művemmel csak néhány embertársamnak is némi szellemi élvezetet szerezni s a hazai történelemre bármily csekély világot deríteni sikerül nekem, - úgy törekvésem dúsan megjutalmazva lesz."
( Karcsú Antal Arzén: Vác Város története)
Karcsú Antal Arzén így fogalmazta meg helytörténeti munkájának céljait. Hasonló gondolatok vezérelhették a könyvtáros elődök munkáját akkor, amikor az 1970-es években hozzáláttak a Vaciensis Helytörténeti Tár kialakításához, azzal a különbséggel , hogy nem csupán Vác városára, hanem a teljes Váci Egyházmegyére vonatkozó irodalom összegyűjtésére vállalkoztak.
A gyűjtemény létrehozása összecseng az alapító Peitler Antal József szándékával, aki az egyházmegyei könyvtár fontos feladatának tekintette az egyházmegye múltjának, kulturális érdemeinek megőrzését, továbbadását :
"Hivatva lesz a könyvtár, hogy... a Váczegyházmegyei papság irodalmi munkálkodásainak gyümölcseit nyomtatásokban és kéziratokban összeszerezze, s az elődök emlékét az utódok előtt fentartsa."
A könyvtár állományában természetsen mindig jelen voltak a püspöki székvároshoz, az egyházmegyéhez és annak papságához kötődő dokumentumok, különgyűjteményt azonban nem képeztek. A Vaciensis Helytörténeti Gyűjtemény kialakítása dr. Szűcs Ferenc és dr. Varga Lajos könyvtárvezetők irányítása alatt történt. Az egyházmegyei könyvtárban több szempont figyelembevételével valósult meg a helytörténeti anyagnak a törzsgyűjteményről való leválasztása. A Vaciensis gyűjteményben a püspöki székvárosra Vácra és az egész Váci Egyházmegyére (történeti és jelenlegi) vonatkozó dokumentumok kapnak helyet, az alábbi tematikai és formai szempontok szerint.
Tematikai szempontok:
Váci egyházmegyés püspökök és papok munkái, beszédei, ill. róluk írt művek;
Vác városára vonatkozó szakirodalom;
Váci Egyházmegye településeinek, plébániáinak történetével, hitéletével foglalkozó irodalom;
Vác városában nyomtatott kiadványok;
Váci Püspökség ill. egyházmegye intézményei, települései, plébániái gondozásában kiadott dokumentumok;
Váci Egyházmegye területén működött és működő szerzetesrendek és az általuk fenntartott intézmények történetével foglalkozó dokumentumok;
Formai szempontok:
Könyvek
Periodikák
Kéziratok
Kis- és aprónyomtatványok,
Térképek
Audiovizuális dokumentumok
E-dokumentumok
Gyarapodásának forrásai:
-hagyatékok, -ajándék, -vásárlás, -cserepéldányok, - kötelespéldányok;
A folyamatosan bővülő különgyűjtemény több mint 7000 különféle könyvtári dokumentumot tartalmaz. A gyűjtemény történeti szempontból rendkívül értékes és különleges része a könyvtár állományának nem véletlen, hogy az olvasók és a kutatók által ez a leggyakrabban használt részleg. A helytörténeti állomány jelenleg még csak hagyományos cédulakatlógusban kereshető, a közeljövő tervei között szerepel a gyűjtemény katalógusának számítógépes, retrospektív feldolgozása. A dokumentumok használata olvasóteremhez kötött, kölcsönözni csak külön engedéllyel lehetséges. |