VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. Ha ismernétek engem, Atyámat is ismernétek. De mostantól fogva ismeritek őt, és látjátok." Fülöp megjegyezte: "Uram...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. május 3. Tímea és Irma névnapja van   

TOLLE ET LEGE


TOLLE ET LEGE! - VEDD ÉS OLVASD!
2013. június 3.

Petróci Sándor

Emlékek Pétery József püspökről

 

 

Dr. Pétery József, eredeti nevén Petró József pontosan hatvan évvel ezelőtt került Hejcére, ahol házi őrizetben volt. Bár a házi őrizet nem tartott élete végéig, mert az állami hatóságok felajánlották neki, hogy elhagyhatja a hejcei otthont, püspöki székhelyére élete végéig nem tért vissza. Feltétele lett volna ugyanis, hogy Vácra jöhessen, mivel ez azonban politikai okok miatt nem teljesülhetett, 1967-ben a hejcei otthonban halt. Méltó dolog, hogy most megmelékezzünk erről a jeles évfordulóról.

Életével többen és több szempontból foglalkoztak és foglalkoznak, hiszen mindvégig kitartott Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek mellett. Teljes életrajzát 1977-ben Petróci Sándor, váci kanonok, teológiai tanár készítette el, aki annak idején titkára volt. Munkája abból a szemponból jelentős, hogy az eseményeknek közvetlen átélője volt. Ebben a tekintetben munkája a szemtanú vallomásának minősíthető. Mivel személyében is érintett az események értékelésében, ez a szempont feltétlenül figyelembe veendő munkája értékelésénél.

A mű értékét az adja, hogy az első művek közé tartozik, mely erről a témáról szól, ugyanakkor viszont ez hátrányt is jelent, mivel az 1950-es évekre vonatkozó egyháztörténeti irodalom még nem bontakozott ki a maga teljességében, sőt még most sem érkeztünk el a teljességhez. Petróci Sándor Pétery püspök úr életének útját párhuzamba állítja a magyar egyháztörténet jeles eseményeivel, így pl. a szerzetesrendek állam által történő feloszlatása, a Magyar Állam és az Egyház közötti megállapodás megkötése, stb. A munka érdemleges adatokat közöl a Magyar Állam és a Katolikus Egyház diplomáciai kapcsolatairól, amennyiben megemlíti, hogy Brezanóczy Pál egri érsek által kerültek a levelei Rómába. A szerző azon is gondolkodik, hogy az adott történelmi körülmények között mi lett volna az a magatartásforma, mely az Egyház érdekeit a legjobban képviseli.

Dr. Varga Lajos

segédpüspök, könyvtári prefektus

 

AJÁNLÓ BIBLIOGÁFIA:

 

PETRÓCI Sándor: Emlékek Pétery József püspökről.- Budapest : SzIT, 1997.

VARGA Lajos: Mindszenty József bíboros, hercegprímás és Pétery József váci püspök együttműködése.- In  Ministerio : Nemzetközi történész konferencia előadásai 1995. május 24-26./szerk. Bárdos István és Beke Margit. - Esztergom : Esztergom-Budapesti Érsekség : Komárom-Esztergom Megye Önkormányzata : Kultsár István Társadalomtudományi és Kiadói Alapítvány, 1998. - p. 95-102.

VARGA Lajos: Mindszenty és Pétery kapcsolata. – Budapest : METEM : Veszprémi Főiskola, 2008.





OLDALTÉRKÉP