Amikor a hét első napján (Húsvétvasárnap) beesteledett, Jézus megjelent a tanítványoknak ott, ahol együtt voltak, pedig a zsidóktól való félelmükben zárva tartották az ajtót. Belépett és így szólt hozzájuk: "Békesség nektek!" Miután ezt mondta, megmu...
2024. május 19. Ivó és Milán névnapja van

2022. március 18.

KÓDEX KIÁLLÍTÁS AZ ESZTERGOMI FŐSZÉKESEGYÁZI KÖNYVTÁRBAN

Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtárban őrzött összes kódex most első alkalommal került a látogatók elé a 2022 március 11-én megnyitott kiállításon. A látogatók 45 kódexet csodálhatnak meg. A kiállítás a középkori magyarországi írásbeli kultúrát a magyar és más európai másolóműhelyekben készült kódexekkel reprezentálja.

Különös jelentőségű két magyar nyelvű nyelvemlék. A Nagyszombati kódex az óbudai klarissza kolostorban készült; elmélkedéseket, bűnbánatot és gyónást elősegítő írásokat tartalmaz. A Jordánszky-kódex a legteljesebb középkori magyar bibliafordítás. Nevét korábbi tulajdonosáról, Jordánszky Elek esztergomi kanonokról kapta.

Kiemelkedő kötet a hatalmas liturgikus díszkódex, a kétkötetes Bakócz-graduále, a cseh zenei anyagot tartalmazó, gazdagon díszített Ulászló-graduále.

A kódexekről készült tudományos igénnyel írt kódexkatalógus leírja a kötetek keletkezését, történelmi és művészettörténeti jelentőségét, valamint tárgyalja a művek külső megjelenését, a különböző kötéseket, díszítéseket, vereteket.

A kiállítás megtekinthető március 31-ig, a kódexek digitalizált változata pedig bármikor böngészhető az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár honlapjának Bibliotheca digitalis/kódexek aloldalán.

(Forrás: Magyar Kurír)