VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. Ha ismernétek engem, Atyámat is ismernétek. De mostantól fogva ismeritek őt, és látjátok." Fülöp megjegyezte: "Uram...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. május 3. Tímea és Irma névnapja van   

Aktuális


KÖNYVBEMUTATÓ
2019. február 4.

KÖNYVBEMUTATÓ

 

HÁRMAS TÖREKVÉS

A KATOLIKUS PAPSÁG ÉS ÉRTELMISÉG IDENTITÁSKERESÉSE

 

LITTERIS VINCIMUR

 

 

A Szent István Társulat az Apostoli Szentszék Könyvkiadója, 2019. január 29-én könyvbemutatót tartott a MTA Könyvtár és Információs Központban. A bemutatott két könyv, két konferencia kötet, melyeknek a váci püspöki palota adott otthont.

A Hármas törekvés. A katolikus papság és értelmiség identitáskeresése című kiadvány a 2015-ben, a Váci Egyházmegyei Könyvtár alapításának 140. évfordulója és Róka János kanonok halálának 225. évfordulója alkalmából megrendezett tudományos konferencia előadásainak publikációja. A kötetet Dr. Monok István, az MTA KIK igazgatója mutatta be, aki több szállal kötődik a könyvhöz, egyrészt mint szakmai lektor, másrészt mint a kötet bemutatója harmadrészt, mint a kötet címadója. A konferencia első látásra szerteágazó tematikájának összekapcsoló gondolata az identitáskeresés, mely az egyház, az intézmény és az egyén szintjén is megmutatkozik. Monok István gondolatait idézve: A hármas törekvés elsősorban a katolikus identitásra, másodsorban az uralkodóhoz való lojalitásra – az újjáépítés előmozdítása érdekében –, harmadsorban a „hungarus közösség kulturális szolgálatára” irányul.

 

A könyvbemutató másik kiadványa Litteris Vincimur címmel Vácott 2017. május 11-12. között megrendezett I. Scriptorium konferencia anyagát tartalmazza. A kötetet Dr. Takács László a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Kasszika Filológia Tanszékének vezetője ismertette. A konferencia szervezői az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Klasszika Filológia Tanszéke és a Váci Egyházmegye voltak. A tanácskozás célja  volt egyrészt, hogy a digitális írásbeliség korában a kéziratosságra, a kéziratokra irányítsa a figyelmet, arra az ún. „szöveg-corpusra”, amely a könyvnyomtatás feltalálásáig a fölhalmozott tudás továbbadásának kizárólagos formája volt, s jelentőségét a XV. század után sem veszítette el. Másrészt, hogy felhívja a figyelmet, azokra az egyházi, magán és közgyűjteményekre, melyek gazdag tárai kimeríthetetlen forrási a kutatásoknak. A kéziratok eltérő természetéből fakadóan, a kutatási megközelítések is igen változatosak, mint azt a megjelent kötetben olvasható – az időben, témában szerteágazó - húsz tanulmány jól mutatja. A konferencia anyagát a szerkesztők - Boros István és Takács László- a tárgyalt kéziratok kronológiája szerint rendezték el. A konferencia és a kötet bizonyítja, hogy milyen termékeny diskurzus alakulhat ki a különböző tudományterületek művelői közt egy olyan kérdésben, amely vizsgálatának és kutatásának eredményei megtermékenyítően hathatnak más tudományterületekre is.





OLDALTÉRKÉP