„… Isten Igéjének és Eukharisztiájának ünneplése Jézus Krisztus személyén keresztül von be bennünket Isten belső életének misztériumába… A liturgia miközben állandóan odafordul a Szentírás felé és az Eukharisztiában megjeleníti Jézus Krisztus halálának és feltámadásának drámáját, minden évben sorra emlékezik meg a Messiás eljövetelének és az Egyház Szentlélekben való megszületésének legfontosabb mozzanatairól. Évszázadok hagyományát őrzi a liturgikus év. A hittankönyv-sorozat negyedik kötete ebbe az évente ismétlődő szent folyaba vezet be.” – olvasható dr. Beer Miklós könyvajánlójában.
Turay Alfréd legújjabb hittankönyve az egyházi év liturgikus cselekményeiből kiindulva a dogmatika (liturgikus teológia) segítségével mutatja be, hogy a különféle liturgikus időszakok, cselekmények és jelképek hogyan emlékeztetnek az üdvtörténet misztériumaira, illetve miként jelenítik meg ezeket a titkokat.
Az első négy fejezet témája a liturgikus évnek az Úr ünnepeit felölelő ciklusa. Bemutatja a karácsonyi és a húsvéti ünnepkör, valamint az évközi idők liturgikus és paraliturgikus cselekményeit, eredetüket és történeti alakulásukat. Sorra veszi az ünnepek bibliai olvasmányait, evangéliumi részleteit: a szövegek elemzésén és értelmezésén keresztül segíti az olvasót annak elfogadásában, hogy az üdvtörténet eseményei nem csupán a régmúltból érkező híradások, hanem olyan történések, amelyek Isten valós segítségeként a liturgián keresztül az ő „személyes üdvtörténetét” is elérik. Az 5. fejezet a liturgikus évnek a szentek ünnepeit felölelő ciklusát tárgyalja. Szűz Máriának, az egyház szentjeinek, a szent angyaloknak és a szent helyeknek tiszteletét és ünnepeit történetileg kibontakozó folyamatukban, a Biblia és az egyház tanítása alapján mutatja be és értelmezi.
Hittankönyvként elsősorban a középiskolás korosztály és az őket tanító pedagógusok számára javasoljuk a kötetet a római katolikus liturgia tanulásához, tanításához, a hittan érettségire való felkészüléshez, felkészítéshez. Ugyanakkor – tekintettel arra, hogy a kötet az A év perikóparendszere alapján mutatja be a liturgikus évet – az írást az ünnepi prédikációkra készülő papok is haszonnal forgathatják. Végül pedig – ismét Miklós püspök szavait idézve – szeretettel ajánljuk a könyvet „mindazoknak, akik érteni és élni szeretnék katolikus egyházunk belső életét”.
A könyvek beszerezhetők:
Püspöki Iroda (2600 Vác, Migazzi Kristóf tér 1.)
Vastag Antalné titkárnő, vastag.magdi@vaciegyhazmegye.hu
Ár: 1000 Ft részenként + postaköltség
A sorozat kötetei (és az első két kötethez készített tanári kézikönyvek) letölthetők ITT.
A tanári kézikönyvek csak elektronikus formában érhetők el. |