VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Abban az időben, amikor Jézus Kafarnaumban az élet kenyeréről beszélt, tanítványai közül, akik (szavait) hallották, többen azt mondták: "Kemény beszéd ez. Ugyan ki hallgatja?" Jézus tudta, hogy tanítványai méltatlankodtak miatta, azért így szól hozzá...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. április 20. Tivadar névnapja van   

KÖNYV-JELZŐ


KÖNYV - JELZŐ
2013. február 8.

LITURGIATÖRTÉNETI ÉRDEKESSÉGEK AZ ALTHANN PÜSPÖKÖK KORÁBÓL

 

 

DIRECTORIUM SEU ORDO OFFICII DIVINI RECITANDI JUXTA RITUM

DIOECESIS VACIENSIS

 

A liturgikus élet eszköztárába tartoznak a directoriumok vagy másként ordinariumok. A directorium lényegében egy nagyon részletes liturgikus naptár. Használható a mise liturgiájához és a zsolozsmához is. Ez utóbbi magyarázza, hogy a kiadvány végén a zsolomzsma és a mise előtt és után mondandó imádságok is benne vannak. Ezen felül figyelemre méltó, hogy a legutolsó bekezdés a püspöknek fenntartott eseteket tartalmazza, melyre a gyóntató papnak volt szüksége.

A Váci Egyházmegye első ismert ilyen nyomtatott kiadványa 1754-ben Althann Mihály Károly váci püspöksége alatt látott napvilágot. Ezt már ebben a században is több hasonló kiadvány követte, míg végül egészen 1950-ig folyamatosan kiadták. A kiadvány a más egyházmegyék által kiadott directoriumokhoz hasonló. Mivel azonban az egyes egyházmegyéknek lehettek saját ünnepei is, ezért ezek a dokumentumok egyben a Váci Egyházmegye történetének is alapvető liturgiatörténeti forrásai.

Ez a példány Thoma György világi pap hagyatékából került a könyvtárba. Possessorként „Georgii Thóma Presbyteri Saecularis” bejegyzés szerepel a szokásos presbyter almae Dioecesis Vaciensis helyett, mivel az illető premontrei szerzetes volt és a II. József-féle szerzetesrendek feloszlatásakor lett Jánoshidán plébános, mely előtte premontrei prépostság volt. Az ilyen liturgiatörténeti dokumentumok értelmezéséhez kíválóan alkalmasak Mihályfy Ákos liturgiatörténeti munkái.

 

Bibliográfiai adatok:

Directorium seu ordo officii divini recitandi juxta ritum Dioecesis Vaciensis pro anno Christi M.DCCLIV. .- Vienne Austriae: Typis Joannis Thomae Trattner, 1754.

 

***

 

INSTUCTIO BREVIS PRO ARCHII-DIACONIS RURALIBUS,

AC PAROCHIS ALIISQUE CURAM ANIMARUM DIOECESIS VACIENSIS

 

Váci Egyházmegye török hódoltság után történetében az Egyházmegye rendezett életének tanúja az Althann Mihály Frigyes váci püspök által kibocsátott Instructio brevis pro archi-diaconis ruralibus, ac parochis dioecesis Vaciensis 1724-ben kinyomtatott példánya.

Az első kiadása Bécsben 1719-ben jelent meg. Ez az utasítás 69 fejezetben a papi életre, a templomok berendezésére, valamint a liturgiára és a lelkipásztorkodásra ad részletes eligazítást. Gyakorlatilag átfogja a lelkipásztorkodó pap összes tevékenységét. A végén a IV. Pius pápa-féle hitvallás szerepel, melyet egyházi hivatalok elnyerésénél kellett letenni.

A könyv restaurált példány, mert a címlapja és oldalai hiányosak, ezért a kiadás évét Szinnyei Magyar írók élete és munkái I. kötetéből pótoltuk.

 

Bibliográfiai adatok:

Istructio brevis pro Archi-Diaconis ruralibus, ac parochis aliisque curam Animarum Dioecesis Vaciensis .- Neapoli: Ex Typographia Felicis [Mosca], 1724.

 

Dr. Varga Lajos

segédpüspök

könyvtári prefektus





OLDALTÉRKÉP