Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Ne nyugtalankodjék a szívetek! Higgyetek az Istenben, és bennem is higgyetek! Atyám házában sok hely van. Ha nem így lenne, mondtam volna-e: "Elmegyek, és helyet készítek nektek?" Ha majd elmegyek, és ...
2024. április 26. Ervin névnapja van

MEGJELENT A KÁLMÁNCSEHI - BREVIÁRIUM HASONMÁS KIADÁSA
2021. október 19.

MEGJELENT A KÁLMÁNCSEHI - BREVIÁRIUM HASONMÁS KIADÁSA

A Nemzetstratégiai Kutatóintézetben 2021. október 14-én sajtótájékoztató keretében mutatták be Kálmáncsehi Domonkos ma New York-ban őrzött úti kódexének, egy breviáriummal egybekötött misekönyvnek (The Morgan Library & Museum, MS G 7) facsimile-kötetét, amelyet az intézmény az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére adott ki a Schöck ArtPrint Kft. közreműködésével. A pompás kiállítású kiadvány a kódex legszebb, gazdagon aranyozott, díszített oldalait teszi közzé eredeti méretben.

A facsimile-válogatáshoz tanulmánykötet is készül, amelynek szerzői közül ketten, Lauf Judit és Zsupán Edina könyvtárunk tudományos munkatársai (MTA-OSZK Res libraria Hungariae Kutatócsoport ELKH, Fragmenta Codicum Műhely). Lauf Judit a kódex kodikológiai és liturgiatörténeti sajátosságait vizsgálja, Zsupán Edina a díszítés és a budai királyi könyvkészítő műhely viszonyát tárja fel, míg a harmadik szerző, Mikó Árpád művészettörténész, az ELKH BTKI Művészettörténeti Intézetének igazgatója Kálmáncsehi Domonkos pályáját, építkezéseit foglalja össze új adatok fényében, valamint ikonográfiailag elemzi a díszítést.

Az ünnepi sajtótájékoztató nagy sikerű szakmai előadását Zsupán Edina tartotta: összegezte a tanulmánykötetben publikálásra kerülő kutatási eredményeket, egyben pedig látványosan bemutatta a díszítés keletkezésének összetett folyamatát, azt a sok-sok forrást – köztük metszeteket is –, amelyekből ez a Budán működő könyvfestő megkomponálta az illuminációt.

(Forrás: https://www.oszk.hu/hirek/kalmancsehi-breviarium-hasonmaskiadasanak-bemutatoja)

(Fotó: Balogh Zoltán MTI)