Búcsúbeszédében Jézus így szólt övéihez: "Ha a világ gyűlöl titeket, tudjátok meg: engem előbb gyűlölt. Ha a világból volnátok, szeretne titeket a világ, mint övéit. De ti nem vagytok a világból, mert kiválasztottalak titeket a világból; ezért gyűlöl...
2024. május 4. Mónika és Flórián névnapja van

ÚJABB KINCSEK KÖTÉSTÁBLÁKBAN
2015. március 4.

ÚJABB KINCSEK KÖTÉSTÁBLÁKBAN

RESTAURÁLÁSOK A KÖNYVTÁRBAN 2013/14

Könyvtárunk a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően évről-évre folytatni tudja régi könyveinek restaurálását. A 2013/14-es pályázati évben az NKA Közgyűjteményi Szakkollégiumnak pályázata újabb négy dokumentum restaurálására adott lehetőséget. A restaurálás költsége 890.000 Ft volt, melyet teljes egészében a szakkollégium támogatásából finanszíroztuk.

Gyűjteményünkből ismét négy különleges dokumentumot választottunk:

Hornius, Georgius: Historia. 1669.

Bernardus, de Angelis: Ordinationes Praepositorum Generalium.- Antwerpiae, 1635. (Kolligátum)

Mansus, Josephus D.: Aerarium Evangelicum, Tom.I-III., Coloniae Agrippiae, 1703.

Cyprianus, Caecilius D.: Opera...,-Excudebat Joannes le Preux. 1593.

A restaurálásra kiválasztott kötetek különlegessége - a tavalyi  évhez hasonlóan-, hogy mindegyik kötéstáblájában papír ill. pergamen kódextöredékek találhatók. Így az őrzőkönyvek fizikai állapotának megóvásán túl, újabb értékes fragmentumokkal gyarapodott könyvtárunk gyűjteménye. Két latinnyelvű-, egy gót betűs német- és egy héber pergamen kódex töredék került ki a kötéstáblákból.

A könyvek restaurálását az ARS ALBA BT. végezte, Fehrentheil Henriette restaurátor vezetésével. A restaurátor műhely 2000 óta folyamatosan végez az egyházmegyei könyvtárban egyedi és csoportos állományvédelmi munkákat.

A restaurálás során kibontott töredékekről ismét digitális másolatok készültek. A kötetek sok esetben kopottak, hiányosak, rongáltak voltak, szinte mindegyiknél jellemző volt a lapok elszíneződése, szakadozottsága így ezek javítására is sor került. A dokumentumok minden esetben teljes bontásra kerültek. A borítópergamenek leemelését követően az őrzőkönyvekre papírkötések kerültek, melyeken az eredeti pergamentöredékek másolatai láthatók, megőrizve ezzel a kötések egyediségét.

A restaurálásról készült fotók a Galériában lesznek megtekinthetők.