Az utolsó vacsorán mondott beszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Békességet hagyok rátok. Az én békémet adom nektek. Nem úgy adom, ahogy a világ adja nektek. Ne nyugtalankodjék szívetek, és ne csüggedjen! Hiszen hallottátok, hogy azt mondtam: E...
2024. április 30. Katalin és Kitti névnapja van

KÖNYVTÁRI ESTÉK A KOLPINGBAN
2024. április 16.

KÖNYVTÁRI ESTÉK A KOLPINGBAN
EMLÉKEZÉS DR KOVÁCS VINCE PÜSPÖKRE
Folytatódnak  Könyvtári Estéink soron következő elődásunkalkalmával az idén 50 éve elhunyt, dr. Kovács Vince váci püspök életútjába nyerhetünk bepillantást Dr. Varga Lajos segédpüspök előadásának segítségével.
Egykori Alma Materének, a Váci Piarista Gimnáziumnak jelenlegi diákjai: Bénik Márton, Kalecz Barnabás és Lugosi Péter, pedig Galga menti népdalokkal idézik fel az egykori főpásztor szülőföldjének csodálatos népi kulturáját.
A rendezvényre 2024. április 17-én szerdán 18 órától kerül sor.
Nagy szeretettel várunk minden érdeklődőt!
DR. KOVÁCS Vince, püspök
(1886-1974)
Dr. Kovács Vince helynök, apostoli kormányzó, püspök tizenhat évig, a legnehezebb időkben, korlátozott jogkörrel irányította az egyházi életet.  Galgamácsán született 1886. augusztus 9-én.  Középiskolai tanulmányait Vácott a Piarista Gimnáziumban végezte. Teológusként Budapesten és Bécsben tanult, teológiai doktorátus szerzett, majd ezt követően 1910. november 16-án szentelték pappá. Fiatal papként az alföldi missziós körzetben működött: 1910: Ceglédbercelen, 1912: Kállón, 1913: Uriban, 1914: Mindszenten káplánként,  1914: Majsa-Jakabszálláson tanyai missziós lelkészként. Az I. világháborúban 1916-1919 között tábori lelkész volt. Visszatérve a katonai szolgálatból 1919-ben Újhartyánba került, 1920-ban Szabadszállás-Jakabszálláson folytatott missziós szolgálatot ezt követően 1921-ben Hódmezővásárhelyen volt káplán. 1922-ben Kecskeméten lett zárdalelkész, majd 1927-től Kiskunhalason plébánosként szolgált 1933-ig. Ezt követően került Vácra, ahol az alsóvárosi plébánia vezetésével bízták meg. 1940-ben XII. Piusz pápa a zarai püspöki címet adományozta neki és Hanauer Á. István megyéspüspök segédpüspökeként szolgálta egyházmegyéjét. Pétery püspök idejében 1953-1959 között általános püspöki helynöki címet viselte. Pétery püspök hejcei számüzetése okán, 1959-től a váci egyházmegye apostoli kormányzója.

Az egyházmegye alapos ismerete segítette a gyakorlatias megoldások kidolgozásában. Magas kora miatt 1969. január 21-én lemondott a kormányzásról, Vácott, 1974. március 15-én elhunyt és a váci székesegyház kriptájában temették el.

Jelmondata: Dominus dabit virtutem