Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. Ha ismernétek engem, Atyámat is ismernétek. De mostantól fogva ismeritek őt, és látjátok." Fülöp megjegyezte: "Uram...
2024. május 3. Tímea és Irma névnapja van

FELÚJÍTÁSOK A KÖNYVTÁRBAN
2022. november 10.

„Minden fáradságnak, nyereség a vége,…”

( Péld. 14.23.)

FELÚJÍTÁSOK AZ EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁRBAN

A nyár folyamán több felújítási-, karbantartási munka is elkezdődött az egyházmegyei könyvtárban, amelyek lassan befejeződnek. Több éve húzódott a bejárati ajtó teljes felújítása, amely idén októberre elkészült. Megtörtént az emeleti erkély nyílászárójának javítása, a mellékhelységek tisztasági festése. Mindközül azonban kiemelkedi az egyik raktártermünk, -az ún. 9-es, galériás rakterem- felújítása.

A hetvenes években kialakított raktárhelység kezdetektől küzd a magas páratartalommal, az ajzat illetve, a falak vizesedésével. A raktárban sajnos ez idáig nem volt átfogó felújítás. A Főmérnökség segítségével az elmúlt években felmértük a termet és költségvetésünk lehetőségeihez igazodva egy kivitelezési ütemtervet készítettünk. Ennek mentén a 2020/21 –es években megvalósult a fűtés karbantartása, a villamoshálózat felülvizsgálata, korszerűsítése - energiatakarékos megoldásokkal. Az EMMI 2020-ban megítélt állományvédelmi támogatásának köszönhetően, a raktárhelységbe nagyobb teljesítményű párátlanító berendezéseket is vásároltunk, így sikerül kontroll alatt tartani a páraértékeket. Az idén nyáron pedig sor kerülhetett a terem belső felújítására. A raktár előkészítéséhez közel 30.000 dokumentumot kellett megmozgatni a könyvtárosoknak. A falak lélegző vakolattal lettek fedve. A tejes teremre kiterjedő festés eredményeként, eltűntek a korábbi tűzoltásszerű javítgatások nyomai. A visszarendezést, a könyvek portalanítását főként a könyvtárosok végezték, ugyanakkor nagy segítséget jelentett a munkában egy fiatal diák: Prikler Dávid, a Budapesti Ward Mária Általános Iskola, Gimnázium és Zeneművészeti Szakgimnázium tanulója, aki 50 órás közösségi szolgálatának egy részét teljesítette a könyvtárban.

A terem állománya teljes egészében XX. századi dokumentum, amelynek online katalógusunkba történő feldolgozását szintén elkezdtük az elmúlt években. Jelenleg közel 90%-ka már elérhető adatbázisunkban. Reményeink szerint 2023-első felére elkészülünk a teljes állomány feltárásával. A felújítás kisebb átrendezéssel is járt, a „talált helyekre” új könyvespolcokat szeretnénk még készíttetni, így egy-két hagyaték kikerülhet végre „dobozfogságából” és méltó helyet kaphat gyűjteményünkben.

Összegzésként elmondható, hogy ez a legfiatalabb raktáregységünk több éves előkészítő munka eredményeként,- mind a könyvek fizikai tárolását, mind tartalmi feltárását tekintve - méltó és rendezett módon őrzi egyházmegyénk papságának könyvhagyatékait.

Köszönjük a fenntartónak, Simon Mária, főmérnöknek, a kivitelezőknek: Urbán Tibornak és csapatának, Tóbiás Imrének; Prikler Dávidnak segítő szolgálatát és mindenkinek, aki bármilyen formában hozzájárult, segítette raktárunk felújítását!