Amikor Kafarnaumban Jézus az élet kenyerének mondta önmagát, vita támadt a zsidók között: "Hogyan adhatja ez testét eledelül nekünk?" ? kérdezték. Jézus így felelt nekik: "Bizony, bizony, mondom nektek: Ha nem eszitek az Emberfia testét, és nem isszá...
2024. április 19. Emma névnapja van

KÖNYVÚJDONSÁG
2020. szeptember 9.

"MESTEREK GYENGYÉNEK"

ÜNNEPI KÖTET MADAS EDIT HETVENEDIK SZÜLETÉSNAPJÁRA

Madas Edit a magyar középkori írásbeliségnek, pontosabban a kodikológiának kiváló, nemzetközileg is elismert kutatója. 1976-ban friss diplomásként lett az MTA Fragmenta Codicum Kutatócsoportjának munkatársa, ez volt első és egyetlen munkahelye. Első jelentősebb publikációja, Az Érdy-kódex Szent László-napi sermójáról már 1980-ban kijelölte későbbi tudományos érdeklődésének irányait. A Kriza-kódextől az Érsekújvári kódexig tizenkét nyelvemlékkódex kiadásában vett részt. A hazai tudományos élet állandó szereplője, tisztségviselője, tagja többek között az MTA Könyvtörténeti Munkabizottságának, a Nemzetközi Magyarságtudományi Társaságnak, az Ókortudományi Társaságnak és a Magyar Hagiográfiai Társaság elnökségének, valamint a nemzetközi Comité International de Paléographie Latiné és az International Medieval Sermon Studies Society társaságoknak; akadémiai folyóiratok és sorozatok szerkesztőségeinek. Munkásságát 2007-ben az Akadémiai Kiadó nívódíjjal jutalmazta, 2010-ben elnyerte az Akadémiai Díjat, 2011-ben Széchényi Ferenc Díjat kapott.

Madas Edit egykori tanítványai, pályatársai, tisztelői ragadtak tollat az ünnep kapcsán, így nagyon gazdag, változatos kötet látott napvilágot.

A kötet témái:

Könyvtörténet és Kodikológia,

Irodalomtörténet, Írásbeliség, Nyelvemlékek,

Liturgiatörténet és Egyházzene,

Egyháztörténet, Homiletika és Hagiográfia

A kötet szerzői:

A. Molnár Ferenc, Bárány Zsófia; Benkő Elek, Bíbor Máté János, Boreczky Anna, Czagány Zsuzsa, C. Tóth Norbert, Deák Viktória Hedvig, Déri Balázs, Erdő Péter, Érszegi Géza, Farkas Gábor Farkas, Földváry Miklós István, F. Romhányi Beatrix, Gilányi Gabriellla, Haader Lea, Hende Fanni, Karáth Tamás, Kisdi Klára, Kiss Farkas Gábor, Klaniczay Gábor, Korondi Ágnes, Kovács Andrea, Körmendy Kinga, Lauf Judit, Lázs Sándor, Mayer Gyula, Mikó Árpád, Monok István, M. Nagy Ilona, Németh András, Pajorin Klára, Papp Ágnes, Perger Péter, Rihmer Zoltán, Rozsondai Marianne, Sarbak Gábor, Solymosi László, Somorjai Szabolcs, Szelestei N. László, Szoliva Gábriel, Szovák Kornél, Szörényi László, Szuromi Szabolcs Anzelm, Tóth Péter, Tóth Zsuzsanna, Török József, Varga Imre Kapisztrán, Veszprémy László Vízkelety András, Zsoldos Endre, Zsupán Edina;