VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék a gyermeket. Atyja nevéről Zakariá...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. december 23. Viktória névnapja van   

Aktuális


KÖNYV ÚJDONSÁGAINK
2019. január 18.

HÁROM ÚJ KIADVÁNNYAL GAZDAGODOTT HELYTÖRTÉNETI TÁRUNK:

 

 

 

KÁPOLNÁK VÁC FELSŐVÁROSÁBAN

 

A kötet mottója: " Eleven kövek módjára ti is Lelki templommá épüljetek" (1. Pét. 2.5.)

 

A kötet a Vác Felső városi Plébánia kiadásában jelent meg. Dr. Csáki Tipor plébános ajánló savaival:

" Ebben a kiadványban szeretnénk hálát adni a plébániánk területén lévő kápolnákért, az azokban folyó lelki munkáért, és egyben meghívni a kedves olvasót, hogy kapcsolódjon be közösségünk életébe. Miközben felújjítottuk kápolnáinkat, bennünk is közöttünk is elkezdett épülni valami. Közösségek születtek a plébánián..."

 

 

 

VOLENTICS GYULA:

ÜDVÖZLET VÁCRÓL!

Vác régi képeslapokon a századfordulótól 1948-ig

 

– válogatás Mireisz-Leyer János műtárgybecsüs rejtőzködő gyűjteményéből –

 

Egy település 20. századi története bemutatásának egyik leglátványosabb eszköze a képes levelezőlap. Az e-mail korában bizonyára idejétmúltnak tűnik levelezőlapokról írni, de a képeslapok az elmúlt több mint száz évben maradandónak bizonyultak. Egy mára letűnt polgári világ kordokumentumai a frissen megjelent kötetben bemutatásra kerülő levelezőlapok. A képeslapkiadás „aranykorában” minden polgári családban illett képeslapalbumot tartani, amelybe rendszeresen bekerültek a rokonok által küldött városképes- és ünnepi üdvözlőlapok. Az albumok a polgári szalonok asztalkáin ott voltak a családi fényképalbumok mellett, és a vendégeknek illett átlapozni azokat. A képeslapok a turizmus fejlődését is támogatták a helyi látványosságok publikálásával. 
Vác utcáin, terein sétálva felmerül az igény, hogy megismerjük, miként változott a település formája, hogyan néztek ki az épületek régen, és milyen változások történtek az elmúlt közel száz évben. E kiadvány oldalain megelevenedik előttünk a település mikrotörténelmének páratlanul izgalmas időszaka. A bemutatott épületeket, helyszíneket a szerző városnéző séták útvonalára fűzte fel. A Dunától a Naszályig, a Pokol csárdától a Marx-villáig kalauzolja végig a bemutatott képeslapgyűjtemény az Olvasót. Így jellemzően a Duna-part, a Március 15. tér, a Széchenyi utca, valamint a Konstantin tér és azok épületegyüttese, azaz több mint 60 helyszín kerül a könyv lapjain bemutatásra. Kuriózumként található a reprezentatív, – akár karácsonyi ajándéknak is kiváló – albumban néhány eddig ismeretlen kortörténeti vonatkozású archív fotó, régi metszet, részvény, számla, meghívó is. 
A kötet lektora, Horváth M. Ferenc a városi levéltár igazgatója szerint: „Vác gazdagnak mondható helytörténeti irodalmát gazdagítja a jelen kiadvány is, mely régi képeslapok és aprónyomtatványok segítségével mutatja be Vác városát a 19. század végétől a 20. század közepéig. Vajon mást, többet ad-e ez a képeskönyv a korábban megjelent, hasonló forrásanyagot feldolgozó kiadványokhoz képest? A válasz: Igen. Elsősorban azért, mert a bemutatott 300 képeslap között közel 60 db olyat is bemutat a városról, melyet korábbi kiadványokban még nem közöltek.”

Terjedelme: 106 oldal, 350 képpel

( forr: Lyra Könyvesház - Vác)

 

 

VÁCI FÜZETEK

RUSVAY TIBOR EMLÉKÉRE

 

 

A Váci Múzeum Egyesület e kiadvánnyal egykori titkára előtt tiszteleg. Dr. Rusvay Tibor aktív szerepet vállalt az 1980-ban újjászervezett Egyesület vezetésében, munkájában.

 

Tartalomból:

 

Zomborka Márta:
Rusvay Tibor, a Váci Múzeum Egyesület titkára

 

Brusznyai Margit:
"Ne feledd, ami volt" - Emlékezés dr. Rusvay Tiborra

 

Takács Tibor:
A Rusvay Tibor elleni eljárás, 1957

 

( forr. Lyra Könyvesház, Vác)





OLDALTÉRKÉP