VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék a gyermeket. Atyja nevéről Zakariá...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. december 23. Viktória névnapja van   

Aktuális


ÚJDONSÁGAINK
2017. december 7.

ÚJDONSÁGAINK

 

LÉNÁR ANDOR:

A VÁCI EGYHÁZMEGYE HANAUER ÁRPÁD ISTVÁN PÜSPÖKSÉGE IDEJÉN

(1919-1942)

 

A Tanácsköztársaság kikiálltása 1919. március 21-én igen nehéz helyzetben találta a Váci egyházmegyét. Csáky Károly püspök egy hónapja halott volt. A papság fegyelme a forradalmi időkben megbomlott, a papi fegyelem, a papi szeminárium kiürült, a hívek elbizonytalanodtak. A főkegyúri jpg körüli bizonytalanságot, valamint a proletár diktatúra érdektelenségét kihasználva, XV. Benedek pápa a lelkipásztor beállítottságú veszprémi kanonokot, Hanauer Árpád Istvánt nevezte ki váci püspöknek.

Az új főpásztornak kellett orvosolnia a korabeli Magyarország legnagyobb és legnépesebb egyházmegyéjében a vesztes háború és a nehéz belpolitikai helyzet következtében fellépő hitéleti vállságot, valamint a pap- és templomhiányból fakadó lelkipásztori problémákat. Hanauer püspök bátran élt a korabeli pasztoráció új lehetőségeivel is. Bár nem minden kezdeményezése tudott kibontakozni, főpásztori működése (1919-1942) alatt mégis a Váci egyházmegye megújítójának bizonyult. E kötet ennek a megújulási folyamatnak bő két évtizedes történetét, nehézségeit és sikereit mutatja be.

 

Lénárd Andor

A Váci egyházmegye Hanauer Árpád István püspöksége idején (1919-1942)

Pécs: Pécsi HTK-Pécsi Egyháztörténeti Intézet, 2017.

 

 

 

A VÁCI EGYHÁZMEGYE ZSINATAI ÉS PAPI TANÁCSKOZÁSAI A 19. ÉS 20. SZÁZADBAN

ÖSSZEÁLLÍTOTTA / BEV.TANULMÁNYT ÍRTA: LÉNÁRD ANDOR

 

A Váci egyházmegye területén 1675 után majd két és fél évszázadon át nem rendeztek egyházmegyei zsinatot. A  két világháború közötti Magyarországon Hanauer Árpád István vállalkozott elsőként, arra, hogy az 1917-es Codex Iuris Canonici alapján egyházmegyei zsinatot hívjon össze, ami 1920-as években mintául szolgált más egyházmegyék számára is. Szándékát a nehéz történelmi szituáctuációval, a lelkipásztorkodás problémáival, valamint a papság fegyelmének helyreállításával indokolta. A főpásztor 1921-ben, 1930-ban és 1940-ben hívta össze papjait, azonban betegsége a harmadik szinódus megrendezését már nem tette lehetővé. A szocializmus évtizedeit követően újabb egyházmegyei zsinatra csak 1995-ben kerülhetett sor.

A kötet a fennt említett zsinatok dokumentumain túl, a korszak jobb megismerését segítő tanulmányt ill. a szerkesztő álltal készített fogalomtárat és szakirodalom gyűjtést is tartalmaz. Hasznos kézikönyv a 20. század első felének egyháztörténetének megismeréséhez, ill. kutatásához.

 

A Váci egyházmegye zsinatai és papi tanácskozásai a 19. és 20. századnan / összáll. bev. taulmányt írta és forr. jegyzetelte Lénárd Andor

Bp.: MTA Bölcsészettudományi Kutatócsoport Történettudományi Int.,  2017.





OLDALTÉRKÉP