VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. Ha ismernétek engem, Atyámat is ismernétek. De mostantól fogva ismeritek őt, és látjátok." Fülöp megjegyezte: "Uram...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. május 3. Tímea és Irma névnapja van   


KÜLÖNGYŰJTEMÉNYEINK


regi_konyv.jpg kicsiVédett - Muzeális Gyűjtemény:


A gyűjtemény, ahogy az elnevezés is utal rá a könyvtár könyvészetileg legértékesebb dokumentumait tartalmazza. Részét képezi az 1973-ban a minisztérium által védetté nyilvánított gyűjtemény, mely ősnyomtatványokat, antikvákat, régi magyar nyomtatványokat, könyvritkaságokat tartalmaz. A teljesség igénye nélkül csupán néhány könyvészetileg érdekes dokumentum a különgyűjteményből:

Itt található az ún. nagykátai Biblia a velencei Nicolas Jenson nyomdájából (1476), összesen 21 ősnyomatvány európa a legnagyobb nyomdáiból,  Morus Tamás Utópiájának 1518. évi kiadása Hans Holbein fametszeteivel, Balassi Bálint Istenes ’s egynehány vitézi éneki (Rimai János kiadása), Brianus Waltonus: Biblia Sacra Polyglotta 1-6. kötetei 1657-ből, Pázmány Péter Kalauzának, Temesvári Pelbárt Pomeriumjának első kiadásai, a Régi Magyar Könyvtár számos kötete, a 92 finom kiállítású Elzevír-kötet. A Védett Gyűjtemény Kéziratos anyagából említésre méltó az "Ecsegi Kódex", a legrégibb magyar betlehemes lejegyzéssel, a "Káldi Biblia" autográf kéziratának töredéke, 5 héber nyelvű kézirattöredék (Háftára és Majmuni Törvénykönyv szövegével).

A gyűjtemény csak külön engedéllyel kutatható. A régi könyvek használatára vonatkozó rendelkezések a Könyvtárhasználati Szabályzatban olvashatók.

 


roka_2..jpg kicsiVaciensis Gyűjtemény:


A Vaciensis gyűjteményben a a püspöki székvárosra Vácra és a Váci Egyházmegyére (történeti és jelenlegi) vonatkozó irodalom kap helyet. A tár gyűjti és megőrzi:  a váci egyházmegyés püspökök és papok munkáit, beszédeit  ill. róluk írt műveket, a Vác városára vonatkozó szakirodalomat, az egyházmegye településeinek, plébániáinak történetével, hitéletével foglakozó dokumentumokat, a Vác városában nyomtatott kiadványokat, Váci Egyházmegye területén működött és működő szerzetesrendek és az általuk fenntartott intézmények történetével foglalkozó irodalmat, a püspökség ill. egyházmegye intézményei-, települései-, plébániái gondozásában kiadott dokumentumokat.

Formai szempontból szintén rendkívül gazdag tár, hiszen könyvek, periodikák, kéziratok, kis- és aprónyomtatványok, audiovizuális és e-dokumentumok, térképek együtt alkotják a folyamatosan bővülő gyűjteményt.
A gyűjteményt tekinthetjük helyismereti tárnak, amely történeti szempontból értékes és különleges része a könyvtár állományának, ezért használatuk az olvasóteremhez kötött, kölcsönözni csak külön engedéllyel lehetséges.

 


kezirat.jpg kicsiKézirattár:


A formai szempontok alapján kialakított gyűjtemény, mely egyben a Vaciensis Tár részét is képezi. Tartalmi szempontból rendkívül sokszínű: prédikációk, Biblia-magyarázatok, erkölcstani kötetek, jogi kéziratok, egyháztörténelemmel, dogmatikával, teológia különböző területével nyelvészettel, szépirodalommal, lelkiséggel, természettudománnyal, pedagógiával, liturgiával, könyvészettel, klasszikafilológiával foglalkozó írott dokumentumok egyaránt megtalálhatók a gyűjteményben.

A tár két időrendi csoportra tagolódik, az 1850 előtti és 1850 után keletkezett dokumentumokra. A könyvtár kéziratairól kiadvány készült, melyet Tóth Béla készített: A Váci Egyházmegyei Könyvtár kéziratkatalógusa címmel.
Kézirataink kutatásához külön engedély szükséges, a dokumentumok csak helyben használhatók, másolat készítése szintén engedélyhez kötött.



vacterkep_2.jpg kicsiTérképtár:


Különgyűjteményt képez a kartográfiai dokumentumokat tartalmazó Térképtár, melynek feldolgozása dr. Dóka Klára nevéhez kötődik. Munkája nyomán a könyvtár térképgyűjteményéről részletes, rendszerező tanulmány készült, mely nyomtatásban is megjelent a Magyar Egyháztörténeti Vázlatok Regnum folyóiratának 1994/3-4. számának különlenyomataként.

Gyűjteményünk közel 500 kartográfiai dokumentumot tartalmaz, melyek között vannak egyedi térképek, atlaszok, tekercsek. A gyűjtemény 1/3-a hazai kiadású, a többi külföldi. Tematikáját tekintve vannak egyházigazgatási térképek (váci-, magyar-, világegyház), megye ill. város térképek, ország- és részlettérképek. A gyűjtemény kizárólag helyben kutatható.

 


periodika.jpg kicsiPeriodikatár:


Periodikatárunk több, mint 400-féle különböző periodikát őriz a XVIII. századtól egészen napjaikig főként a teológia területéről, de történelmi-, művészeti-, pedagógiai-, természettudományi- és a közéleti tárgyú folyóiratok is találhatók a gyűjteményben.

A táron belül külön gyűjtést képeznek a sematizmusok-, cím és névtárak, körlevelek, katolikus kalendáriumok, egyházmegyés plébániai újságok – iskolai értesítők, évkönyvek ez utóbbiak a Vaciensis- Tár részét is képezik.

Periodikáink csak helyben olvashatók. Cédulakatalógusban kereshetők, számítógépes feltárásuk  folyamatban  van. Kölcsönözésük csak duplumpéldány megléte esetén, külön engedéllyel lehetséges.

 


kinyomtatvany.JPG kicsiKis- és aprónyomtatványok tára:


Kisnyomtatványoknak a nyomtatott vagy sokszorosított füzet formájú dokumentumokat tekintjük, melyek terjedelme nem haladja meg a 16 oldalt. Aprónyomtatványnak nevezzük a nyomdatechnikai eljárással előállított egy leveles dokumentumokat.

Kis- és aprónyomtatványtárunk rendkívül gazdag különgyűjtemény, mely több gyűjtemény csoportból épül fel.Az alcsoportokat alábbi formai szempontok szerint különítettük el: metszetek, szentképek; képeslapok; emléklapok; naptárak; meghívók; plakátok. A tár jelenleg még rendezés alatt áll, így helyben kutatásához előzetes bejelentkezés szükséges.

 


szertatraskonyvek.jpg kicsiLiturgikus- és imakönyv gyűjtemény:

 

 

Római- és görög katolikus liturgiához kapcsolódó dokumentumok (misekönyvek, különböző szertartáskönyvek,breviáriumok, imakönyvek... ) gyűjteménye.

A gyűjtemény kizárólag helyben kutatható, az 1850 előtti dokumentumok megtekintéséhez, külön kutatási engedély szükséges és régikönyvek kutatásra vonatkozó szabályok vonatkoznak használatukra.

 

 

 


kotta.jpg kicsiKottatár:

 

Kizárólag hagyatékokból épülő különgyűjtemény, mely főként egyházzenei alkotások kotta anyagát tartalmazza, melyek között klasszikus zeneszerzők ismert műveinek kottái is fellelhetők.

 

A gyűjtemény még rendezés alatt áll, így kutatásához előzetes bejelentés szükséges.


OLDALTÉRKÉP