Amikor Kafarnaumban Jézus az élet kenyerének mondta önmagát, vita támadt a zsidók között: "Hogyan adhatja ez testét eledelül nekünk?" ? kérdezték. Jézus így felelt nekik: "Bizony, bizony, mondom nektek: Ha nem eszitek az Emberfia testét, és nem isszá...
2024. április 19. Emma névnapja van

TOLLE ET LEGE

TOLLE ET LEGE! - VEDD ÉS OLVASD!
2012. december 12.

Könyvajánló a Katolikus egyház

társadalmi tanításáról

XVI. Benedek pápa:

Caritas in veritate

Szeretet az igazságban

2008 őszén gazdasági válság robbant ki a világon. XVI. Benedek pápa ebben a 2009-ben megjelent enciklikájában az egyház álláspontját fejti ki a témában.

A könyvet nem csak keresztényeknek, hanem a jó szándékú, önzetlen és a gazdaság iránt érdeklődőknek ajánlom. Különösképp azoknak, akikre más emberek vannak bízva vagy felelős társadalmi pozícióban vannak.

Prófétai hagyomány az egyházban a jobbulásra ösztönözni és rámutatni a problémákra, figyelmeztetni a hibákra. Sámuel próféta is figyelmeztette többször is Dávid királyt. Arról pedig, hogy az egyház a világ földi boldogságáért is dolgozik, már 1878-ban XIII. Leó pápa is írt hivatalos formában. Mégis a fejlett világ szemében először 1891-ben megjelent Rerum novarum enciklika keltette fel a figyelmet az egyház gazdasági és társadalmi tanításáról. Azóta számos dokumentum született a témában.

XVI. Benedek pápa: Caritas in veritate

Szeretet az igazságban

A bevezetőben és első fejezetben a pápa felhívja a figyelmet a szeretet, igazságosság és közjó fontosságára és összefüggéseire, majd összefoglalja a régebben íródott, de mai viszonyokban is fontos szociális egyházi tanításokat.

Második fejezettől már teljesen a jelenkor problémáiról ír.

Kiemeltem a könyvből részleteket kedvcsinálónak, mely a "Szemelvények a Caritas in veritate papi dokumentumból" című vázalatban megtekinthető. Ha valakit pedig részletesebben érdekel a szöveg, akkor a Vatikán hivatalos weblapján magyarul is megtalálhatja a dokumentumot, az egyházmegyei könyvtárból kikölcsönözheti, vagy megvásárolhatja a Szent István Társulat kiadásában.

A könnyebb áttekinthetőség, értelmezhetőség érdekében az enciklikáról készült rövid, vázlatos összefoglalalás linkje: Szemelvények a Caritas in veritate pápai dokumentumból.

Péntek Zsolt

VI. Benedek Pápa: Caritas in veritate enciklikája