VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR • 2600 VÁC, MIGAZZI K. TÉR 2. • 06 27 814-140 KAPCSOLAT ÜZENET
Váci
Egyházmegyei
Könyvtár
1875
KERESÉS
NAPI EVANGÉLIUM

Abban az időben, amikor Jézus Kafarnaumban az élet kenyeréről beszélt, tanítványai közül, akik (szavait) hallották, többen azt mondták: "Kemény beszéd ez. Ugyan ki hallgatja?" Jézus tudta, hogy tanítványai méltatlankodtak miatta, azért így szól hozzá...
< FŐOLDAL < KÖNYVTÁRRÓL < KATALÓGUSOK < E KÖNYVTÁR < VACIENSIS < OLVASNI JÓ
2024. április 20. Tivadar névnapja van   

KITEKINTŐ


KITEKINTŐ
2012. november 8.

A DUNAKANYAR A KÖZÉPKORBAN címmel  régészeti vándorkiállítása a Tragor Ignác Múzeumban.

 

A kiállítás 2012. november 18-ig látogatható.

 

Helyszín:

Tragor Ignác Múzeum Görög Templom Kiállítótermében (Vác, Március 15. tér 19.)

 

Ajánló:

 

„A Dunakanyar – azaz a Dunának a Börzsöny és a Pilis közt kanyargó szakaszát, és ennek közvetlen környezetét magába foglaló meghatározás – modern földrajzi fogalom. A folyó és a hegyek által alkotott természetföldrajzi egység középkori elődeink számára nem a táj különlegessége, hanem az itt koncentrálódó politikai hatalom és fejlett urbanizáció révén vált alapvető fontosságúvá. Az Árpád-kori Magyarország városias településeinek jelentős része a Duna mentén alakult ki. A hajózást, kapcsolattartást, távolsági kereskedelmet, halászatot lehetővé tevő folyó volt országunk egyházi és világi közigazgatási központjainak létrejöttét meghatározó legfontosabb településformáló erő.

Esztergom, Visegrád és Vác kialakulásához, fejlődéséhez különböző tényezők és történeti események járultak hozzá. Életútjuk egymással összefonódott, bár jogállásuk és népességük összetétele eltérő volt, és virágkoruk is más-más korszakra tehető.

Kiállításunk Magyarország középkori hatalmi központjának kialakulását és a török kort lezáró visszafoglaló háborúkig tartó színes életét mutatja be három eltérő arculatú, középkori város legjelentősebb történeti-régészeti és művészeti emlékeinek segítségével.”

Rácz Tibor Ákos régész, a kiállítás kurátora

Belépők díja:

Teljes árú: 600 Ft

Kedvezményes (diák, nyugdíjas): 300 Ft

 

A kiállításhoz tárlatvezetés igényelhető, iskolai osztályok számára 3.000 Ft/osztály áron, felnőtt csoportok számára 6.000 Ft/csoport áron.  A tárlathoz múzeumpedagógiai foglalkozás is igénybe vehető:

Mesélő régészet

Mi a régészet? Kik azok a régészek és mit csinálnak? Ezekre a kérdésekre keresve a választ megismerkedünk a régészet fogalmával, a régész munkájával és eszközeivel.

„Egy nap Báthory Miklós püspök udvarában”

A reneszánsz Vác bemutatása, majd padlócsempe készítése.

 

RÉSZVÉTELI DÍJ: 300 Ft/ fő

IDŐTARTAM: 45 perc/foglalkozás

 

Info:

Kis Bernadett

kulturális szervező, múzeumpedagógus

Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága

Tragor Ignác Múzeum

2600 Vác, Zrínyi u. 41/a

Tel.: 27/500-750; Fax: 27/500-758

mobil: 30 / 681-6395;

e-mail: kis.bernadett@pmmi.hu

www.pmmi.hu





OLDALTÉRKÉP