Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Ne nyugtalankodjék a szívetek! Higgyetek az Istenben, és bennem is higgyetek! Atyám házában sok hely van. Ha nem így lenne, mondtam volna-e: "Elmegyek, és helyet készítek nektek?" Ha majd elmegyek, és ...
2024. április 26. Ervin névnapja van

TRANZITUS - SZENT FERENC BOLDOG HALÁLÁRA EMLÉKEZNEK A BARÁTOK TEMPLOMÁBAN
2012. október 2.

Boldog Ferencet énekszóval áldjuk,
Példája éltet, hogy a harcot álljuk,
S jól megtanuljunk élni, halni tőle,
Míg eljön a nap, míg eljön a nap."

(Részlet a Tranzitus szertatásából.)

Szent Ferenc boldog halálára emlékeznek a Barátok templomában Vácott. A ferences rend alapítója 1226. október 3-án, az assisi Porciunkulában adta vissza lelkét a Teremtőnek. A ferencesek azóta a világ minden részén megemlékeznek Szent Ferenc tranzitusáról, vagyis az átköltözéséről a földi életből a mennyei hazába. A liturgia központi eleme a 141. zsoltár, amit a szerzetesek a szent halálakor énekeltek. Annál a sornál, amelyiknél a szent meghalt, a közösség tagjai letérdelnek és a templom elsötétül, majd a zsoltár végén csendes imádság következik.

A szertartás Szent Ferenc alakját, a szenvedésekben megérlelt, vidám, Istenhez alakult lényét, majd boldog halálát, idézi fel, amely a szent számára valóban átmenet volt a mennyei boldogságba.
Az ünnepi liturgiára 2012. október 4-én, csütörtökön 19 órakor kerül sor. A tranzitus szertartását követően a rendházban Ferences-Emlékszoba avatásával folytatódik az ünnep. Az emlékszoba kialakításával a Szent Kereszt Plébániai Közösség az egykor a rendházban élő és szolgáló ferences testvéreknek kívánt emléket állítani.

Az ünnepi liturgiára és az azt követő emlékszoba avatásra mindenkit szerettel vár a Barátok templomának  közössége!