Húsvét ünnepe előtt történt. Jézus tudta, hogy elérkezett az óra, amikor ebből a világból vissza kell térnie az Atyához. Mivel szerette övéit, akik a világban voltak, még egy végső jelét adta szeretetének. Vacsora közben történt, amikor a sátán már f...
2024. március 28. Gedeon és Johanna névnapja van

„KÖNYVBORÍTÓBA ZÁRT KINCSEK”
2013. augusztus 8.

„KÖNYVBORÍTÓBA ZÁRT KINCSEK”

A Váci Egyházmegyei Könyvtár restaurálási eredményei

A Váci Egyházmegyei Könyvtár a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően évről-évre folytatni tudja régi könyveinek restaurálását. A 2012/13-as pályázati évben az NKA Közgyűjteményi Szakkollégiuma által kiírt pályázatának segítségével újabb négy dokumentumok sikerült restaurálni. A restaurálás teljes költsége 865.000Ft volt, melyhez a NKA 700.000 Ft támogatást nyújtott, a fennmaradó forráshiányt  Dr. Beer Miklós megyéspüspök engedélyével a Váci Egyházmegye pótolta. Váci Egyházmegyei Könyvtár Védett Gyűjteményének ismét négy értékes darabja került kiválasztásra:

1: Valerius Maximus: Valerii Maximi dictorvm et factorvm memorabilivm libri novem

[Venetiis?]: [in aedib. Aldi Romani?], [1502?](Jelzet: 705.265)

2: Gonzalez, Antonius: Vita sponsae Christi B.Rosae de S.Maria

Coloniae: Apud Michaelem Bemenium,1668.( Jelzet: 705.258)

3: Pázmány Péter: Acta et Decreta Synodi Dioecesanae Strigoniensis.

Pozsony, 1629.(Jelzete: 705.125. RMK.II.454.)

4: Regulae Societatis Jesu

Dilingiae: Apud Melchiorem Algeyer, [1604?](Jelzet: 705.256)

A restaurálásra kiválasztott kötetek különlegessége, hogy mindegyik kötéstáblájában papír ill. pergamen kódextöredékek találhatók. Így az őrzőkönyvek fizikai állapotának megóvásán túl, újabb értékes fragmentumokkal gyarapodott könyvtárunk gyűjteménye.

A Váci Egyházmegyei Könyvtár állományából a feldolgozások, restaurálások során már korábban is több értékes kézirat, fragmentum került elő: így pl. a Holl Béla[1] által publikált Ecsegi Kódexből, a legrégebbi magyar betlehemes; a Scheiber Sándor[2] által közreadott héber kódextöredékek, vagy a Káldi-bibliai autográf kézirattöredéke.

Így bíztunk abban, hogy újabb értékes töredékeket találhatunk a restaurálások során. Reményeink beigazolódtak, amikor a Pázmány Péter munkájának kibontására került a sor, hiszen a kötéstáblából: Gutenberg 42 soros Bibliájának pergamenre nyomott példányából származó töredékre bukkantunk. A fragmentum az Apokalipszis elejéről származik (310. pagina.). A kibontással - Gutenberg ezen munkájának -, a Magyarországon ismert legnagyobb pergamen töredékeke került napvilágra. Részletes vizsgálatára és ennek publikálására ezt követően kerül sor.

A könyvek restaurálását az ARS ALBA BT. végezte, Fehrentheil Henriette restaurátor vezetésével. A restaurátor műhely 2000 óta folyamatosan végez az egyházmegyei könyvtárban egyedi és csoportos állományvédelmi munkákat. A restaurálás során kibontott töredékekről digitális másolatok készültek, melyek nagyban megkönnyítik majd a fragmentum kutatásokat. A kötetek sok esetben kopottak, hiányosak, rongáltak voltak, szinte mindegyiknél jellemző volt a lapok elszíneződése, szakadozottsága így ezek javítására is sor került. A dokumentumok minden esetben teljes bontásra kerültek. A borítópergamenek leemelését követően az őrzőkönyvekre papírkötések kerültek, melyeken az eredeti pergamentöredékek másolatai láthatók, megőrizve ezzel a kötések egyediségét.

A restaurálásról készült fotók a Galériában lesznek megtekinthetők.

[1] Holl Béla: Egy régi betlehemes játék in: Vigilia. 1952. 612-626 pp.

[2] Scheiber Sándor: Héber kódexmaradványok magyarországi kötéstáblákon,- Bp. 1969