Heródes, a negyedes fejedelem mindenről értesült, amit Jézus tett és hirdetett. Nyugtalanság fogta el, mert egyesek azt mondták: "János támadt fel a halálból." Mások szerint: "Illés jelent meg újra." Voltak, akik azt állították: "A régi próféták közü...
2020. szeptember 24. Gellért és Mercédesz névnapja van

KÖNYVÚJDONSÁG
2020. szeptember 9.

Rozsondai Marianne

A magyar könyvkötés a gótikától a művészkönyvekig

Rozsondai Marianne gazdagon illusztrált könyvében arra vállalkozik, hogy a fennmaradt eredeti kötések részletes vizsgálata alapján bemutassa a magyarországi könyvkötés fél évezredének alakulását. A díszített kötésekkel, a díszítés elemeivel és kompozíciójával foglalkozik, amelyek követik a képzőművészeti stíluskorszakokat. A 19. századig a könyvkötés kézműipari termék, minden darab egyedi példány. A műhely, a mester meghatározása elvezet a könyv kötésének megrendelőjéhez, az olvasóhoz. A könyvkötés története tehát a könyvtörténet, a művelődéstörténet szerves része.

A könyv gyűjteményünk számára különösen is értékes, hiszen a szerző Báthory Miklós váci püspök híres humanista könyvtárának feltételezhető darabjaira vonatkozó ismeretek, kutatási eredményeket is elénk tárja.