Búcsúbeszédében Jézus így szólt tanítványaihoz: "Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. Ha ismernétek engem, Atyámat is ismernétek. De mostantól fogva ismeritek őt, és látjátok." Fülöp megjegyezte: "Uram...
2024. május 3. Tímea és Irma névnapja van

ÉLETRAJZOK PÜSPÖKÖK

SCHUSTER KONSTANTIN
(1817 - 1899)

1817. július 31-én született Szakolczán Nyitra vármegyében. Apja Schuster János városi főorvos, anyja Benedino Johanna volt. Középiskolai tanulmányait 1825-től kezdve a nyitrai gimnáziumban végezte. A hatodik osztály elvégzése után, 1831. szeptember 20-án belépett a piarista rendbe, és a rend privigyei rendházában töltötte a noviciátust. Az újoncév ideje alatt kivívta elöljáróinak megbecsülését, és 1833-tól egy évig a privigyei gimnázium helyettes tanára lett. 1834-ben Vácra küldték, ahol két évig filozófiát hallgatott. 1836-tól egy évig a lévai gimnázium tanára lett, majd a teológiai tanulmányok elvégzésére 1837-ben Nyitrára, majd Pozsonyszentgyörgyre ment tanulni. Közben a pesti egyetemen a filozófia doktorává avatták. A teológia befejezése után 1840. augusztus 2-án Pozsonyszentgyörgyön Palugyay János nyitrai püspök pappá szentelte. Ezt követően a rend két legelőkelőbb intézetében volt tanár 1840-42 között Vác, majd pedig Pesten.

Schuster a nyelvek, a kánonjog és a történelem nagy ismerője volt, beszélt németül, olaszul, latinul, franciául és szlovákul. Gróf Pálffy Alajos velencei kormányzó Ede és Zsigmond nevű fiainak nevelőjéül őt jelölte a rend, 1843-ban. Miután növendékei befejezték tanulmányaikat Schuster visszatért Magyarországra, de nem az abszolutista rendszer által szorongatott piarista rendbe, hanem 1855-ben ismerősei tanácsára a kalocsai egyházmegyébe kérte felvételét. 1857-ben először Bajára küldték káplánnak, majd egy év múlva az aulába hívták, ezt követően számos hivatalt betöltött az egyházmegyében: 1858-65-ig szentszéki jegyző, 1858-60-ig levéltáros, 1861-65-ig püspöki titkár, 1863-66-ig érseki könyvtáros volt. 1865-ben elnyerte az ifjabb mesterkanonoki stallumot két évvel később, 1867-ben mesterkanonok lett, és sokat tett az egyházmegye tanügyi viszonyainak javításáért. 1867-69 között egyházmegyei tanfelügyelőként tevékenykedett, 1868-tól egy évig a nagyszeminárium rektora és a papi öregotthon igazgatója lett. 1870-ben kitűnő gazdasági képességei miatt Haynald Lajos érseki jószágigazgatóvá nevezte ki. 1873-ban bélakúti apát, 1875-ben pedig bácsi kisprépost lett. Kalocsai működése végére a legjobb adminisztrátorok egyikévé vált az országban. Haynald többek közt ezért is javasolta őt a kassai püspökségre, amely komoly pénzügyi gondokkal küszködött.

Ferenc József 1877. május 6-án kassai püspökké és szentjobbi apáttá nevezte ki azzal a feltétellel, hogy az apátsági javadalmat a súlyos viharkárokat szenvedett  kassai dom helyreállítási költségeinek fedezésére kell fordítania. Kinevezését IX. Piusz pápa 1877. július 1-én erősítette meg. 1877. szeptember 23-án Haynald Lajos szentelte püspökké Kalocsán. 1877. október 2-án volt ünnepi beiktatása Kassán, és már ekkor jelentős összeget ajánlott fel a dóm restaurálására, és a városi szegények javára. Püspöki székfoglaló beszédében is elsődleges feladatának írta le a dóm rendbetételét.

Kassai püspöksége alatt XIII. Leo pápa rendelkezésére 1879-ben, 1881-ben és 1886-ban jubileumi bucsut tartottak, 1886-ban pedig a Mária tisztelet növelése céljából az egyházmegye minden plébániáján háromnapos Mária ájtatosságot. 1886-ban, az egész egyházmegyében szentmisével emlékeztek meg Budavár visszavételének kétszáz éves évfordulójáról. Kassai működése országos hírnevet szerzett számára, és érdemeit az uralkodó is elismerte. 1881-ben valóságos belső titkos tanácsosi méltóságot adományozott neki, 1882-ben pedig a Ferencz József-rend nagy keresztjét kapta. 1888-tól a vaskorona-rend I. osztályát is bírta.

1886. november 13-án az uralkodó Schuster Konstantint a váci püspökségre helyezte át, mert Peitler Antal halála után Vácon a jövő biztosításának érdekében egy jó gazdasági szakemberre volt szükség.

A szigorú és takarékos főpásztor elvárta, hogy papjai gazdasági téren is jeleskedjenek. A gazdatisztek számára nyugdíjintézetet alapított, a szerényebb jövedelmű plébánosok és káplánok kongruáját kiegészítve a papságon belül meglévő anyagi különbségek káros hatását igyekezett ellensúlyozni.

1896-ban megkapta a Lipót-rend nagykeresztjét, és Vác városa tiszteletére nevezte el a városháza előtti ráccsal elkerített Konstantin kertet. Eperjes és Szolnok városa díszpolgárává választotta. 1893. május 11-én XIII. Leó pápa Jung János kanonokot segédpüspökének nevezte ki, aki a bérma körutak terhe alól mentesítette a betegeskedő Schustert. 1895-től rohamosan romlott egészségi állapota, májbetegség kínozta. 1899-ben egy balesetben eltörte a lábát, amelyet követően elkészíttette végrendeletét és búcsúlevelet írt papsághoz, amelyben bocsánatot kért rideg magatartásáért. 1899. június 4-én Jézus Szíve oltalmába ajánlotta egyházmegyéjét.